Bayramoğlu Patent | Doküman
HEWLETT PACKARD (HP) ASLINDA GARAJDA KURULMUŞTU
Bir kampta balık tutarken tanışan Biil HAWLETT ve David PACKARD daha sonra David in California daki evinin arkasındaki garajı kiralayıp HP markasının temelini atarlar.538 Dolar sermayeyle işe başlayan bu iki arkadaş HP nin ilk ürünü ses ekipmanlarını test etmek için kullanılan HP 200AA ses osilatörünü üretirler.

(Osilatörnedir? Osilatör (oscillator) ses sinyali üretimi konusunda kilit noktadır. Sentezleyiciler osilatörler sayesinde ses üretirler.Sentezleyicilerdeki diğer bütün ayarlar osilatörler tarafından üretilen sesleri şekillendirmeye yararlar. Osilatör aslında bir elektronik devredir. Fakat dijital çağda özellikle de bilgisayar programlarında kullandığımız Soft syth`lerde osilatör elektronik devrenin dijital bir modellemesidir.Sentezleyicilerde kullanılan osilatörlerin sayısı farklılık gösterir. Osilatör sayısı ne kadar artarsa sentezleyicinin üretebileceği ses miktarı da o kadar artar.)

Üretmiş oldukları ses osilatörünü o zamanda filmlerin de yenilikçi bir ses sistemi arayan Walt Disney Stüdyoları alır ve böylelikle ilk müşterileriyle tanışmış olurlar.David Packard şirketleri dolaşarak kendi ‘yönetim’ konseptini yarattı ve HP açık kapı politikası uygulayıp güven ve anlayışa dayanan bir tarz geliştirdi.

HP 1951 yılında yüksek hızda frekans sayacı HP 524A yı 1968’de dünyanın ilk masa üstü hesap makinesi HP 9100’ü üretti. En büyük rakibi olan Compaq’la 11 Mayıs 2002 de birleşerek bilgisayar devleri arasında yer almayı başardı.


İlgili İçerikler


Online:1 Bugün:6 Dün:115 Toplam:141804