Bayramoğlu Patent | Doküman
NOKİA' NIN DOĞUŞU
Nokia’nın tarihçesi 13.Yüzyıllara dayanmaktadır.1865 tarihinde Fredrik IDESTAM Güney Fin nehrinin kıyısında bulunan bir kasabaya kağıt hamuru ve karton üreteceği bir kağıt hamur değirmeni kurar ve ismini de Fillandiyada bulunan Nokianvirta Nehrinin kıyılarında bulunan Malikaneler için kullanılan Nokia ismini verir.

Nokia isminin kökeni eski Finceye dayanmaktadır.Bugün Fincede yırtıcı bir hayvan olan Samur anlamına gelmektedir.

Fredrik IDESTAM kendi üretmiş olduğu Nokia’nın ürünleri olan kağıt ve kartonları Fransa,İngiltere,Rusya ve Cine pazarlamak için kendi uluslar arası satış ağını kurdu.1920 lerde lastik ürünler üreten ve aynı zamanda komşu şirket olan Finnish Rubber Works ürünlerinde NOKİA ismini kullandı.Finnish Rubber 1922 de telefon telgraf ağında kullanılan kabloları üreten Finnish Cable Works’ün büyük bir hissesini satın aldı.

1967’de bu üç şirket birleşerek Nokia Grup adı altında toplanıp büyük ve güçlü bir şirket oldu.Nokia bu birleşmenin ardından CCITT Standartlarına uygun 30kanallı PCM transmisyon ekipmanlarını üreterek piyasaya sürdü.

NOKİA cep telefonları İskandinav Posta Telefon Telgraf işletmesinin yeni bir iletişim ağı kurma isteğiyle çıktı.Finlandiya da bir şirket olan radyo telefon teknolojisi geliştiren Salora şirketiyle güçlerini birleştiren Nokia Mobira Oy isimli bir şirket kurdu.

Mobira 1982’de ilk NMT cep telefonunu piyasaya sürdü,1984’te ilk portatif araç telefonu NOKİA TALKMAN,1987’de elde taşınan telefon NOKİA CITYMAN üreterek bütün dünyayı cep telefonlarıyla tanıştırdı.1989’da Moriba,NOKİA MOBİL PHONES adını aldı.

O günden bu yana cep telefonları küçüldü hafifledi gelişen teknolojiyle beraber özellikleri arttı.NOKİA ilk kağıt hamur,oyuncak markası olmasına rağmen günümüzde telekomünikasyon’un en büyük markası olarak tanınmaktadır.Bugün dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olarak 60.000 den fazla kişiyi barındırmakta ve 130 dan fazla ülkede pazarı bulunmaktadır.


İlgili İçerikler


Online:3 Bugün:9 Dün:115 Toplam:141807